Těhotenství

Otázky pacientek  související s těhotenstvím:

   Pokud jste zjistila, že máte positivní těhotenský test a gravidita je nežádoucí, objednejte se co nejdříve na vyšetření k potvrzení gravidity.  Vyšetření je třeba naplánovat na dobu, kdy už je možno ultrazvukem prokázat v děloze alespoň plodové vejce. Po 5 týdnech od začátku vaší poslední menstruace je to již většinou možné. Bude vám provedeno klasické gynekologické vyšetření a ultrazvuk a vystavena žádost o umělé přerušení těhotenství. Toto vyšetření  stejně jako vlastní přerušení gravidity není hrazeno zdravotními pojišťovnami, takže budete hradit poplatek za vyšetření v ordinaci ( viz ceník ) a za výkon v nemocnici ( ceny si stanovuje každá nemocnice trochu jiné ).

Se žádostí se v nejbližším době dostavíte do vámi zvolené nemocnice, kde si vás také vyšetří a naplánuje se nejbližší možný termín provedení výkonu.                Jste-li v době přerušení těhotná méně, než 8 týdnů, provádí se přerušení ambulantně: ráno přijdete nalačno do nemocnice, během dopoledne ( ale může to být i později ) se provede asi 10-15 minut trvající výkon v celkové anestezii a za pár hodin po výkonu, pokud nejsou nějaké komplikace, jste propuštěna. Pracovní neschopnost na další den je možná, ale obvykle není nutná.               Jste-li těhotná více, než 8 týdnů, zůstáváte v nemocnici do druhého dne na pozorování, nenastane-li nějaká pozdní komplikace.

 

Je-li vaše gravidita žádoucí, čeká vás krásné, i když někdy dosti náročné období.

Na první vyšetření zveme maminky nejlépe v 6.- 7. týdnu od začátku poslední menstruace, abychom mohly těhotenství potvrdit, ověřit, že je uloženo na správném místě – v děloze, že je přítomen plod a jeho srdeční akce.

Další kontrola může být za 3 týdny – k potvrzení, že se plod dál vyvíjí, nebo stačí až 1. těhotenská poradna, která se plánuje na 11.-13.týden. Při této kontrole již dostanete žádanku na první  krevní testy. Odběr krve je možno provést v odběrové místnosti naší laboratoře v Ženských domovech ve 4. patře vlevo od výtahu ( bez objednání po-pá od 6,30 do 14,30 hod ). Odběry a v 11.-13. a 30.-32.týdnu jsou třeba provést nalačno.

Dál pokračují kontroly obvykle ve čtyřtýdenních intervalech až do 30. týdne gravidity a dál se intervaly zkracují. Poslední 3-4 týdny jste sledována ve vámi zvolené porodnici. V Praze je třeba se zaregistrovat do porodnice už ve 14. týdnu gravidity ( všechny porodnice mají své webové stránky, kde se dozvíte vše potřebné ).

Vyšetření vrozených vad plodu se standardně provádí ve II. trimestru ( v 16. týdnu krev a ve 20.-22. týdnu ultrazvuk ve vámi zvoleném centru prenatální diagnostiky ( můžeme doporučit Gennet – kontakt na: www.gennet.cz ).

Je možno provést i prvotrimestrální skríning vad plodu – krev v 10.-11.týdnu a ultrazvuk v 11.-13.týdnu. Toto vyšetření není až na některé indikace hrazeno ze zdravotního pojištění ( viz ceník). Jeho provedení je další informací o stavu plodu a může pomoci v rozhodování o dalším postupu v případě nejasných nebo hraničních výsledků ve II. trimestru.

Mezi 24. a 28.týdnem se provádí vyšetření na vyhledávání těhotenské cukrovky – orální glukozový toleranční test ( OGTt). Provádí s v laboratořich poliklinik – jeden odběr krve nalačno, pak vypijete asi 250 ml sladkého roztoku glukozy, 2 hodiny musíte počkat v laboratoři a pak se provede druhý odběr krve. Vyšetření je trochu nepříjemné a časově náročnější, ale 1x za graviditu ho zvládnou skoro všechny maminky. Můžeme doporučit laboratoř polikliniky Lípa v Nových Butovicích 1 min. od metra, kontakt: tel.: 296 113 300, 296 113 319.

Ultrazvuk ve III. trimestru ( 30.-32.týden ) provádíme v ordinaci nebo si ho můžete domluvit v porodnici.

Od ukončeného 35.týdne gravidity se nabírá stěr na vyš. Streptococcus agalactiae ( GBS ) v ordinaci nebo už v poradnách porodnic.

Maminky, které chtějí rodit mimo Prahu, mohou být v péči svého gynekologa až do termínu porodu, obvykle stačí ve 38.-39.týdnu 1x navštívit zvolenou porodnici, vyzvednout si formuláře pro matriku a nechat si provést kardiotokografické vyšetření ( tzv. monitor). Všechny potermínové gravidity by měly být sledovány v porodnicích.

 

Otázky pacientek  související s těhotenstvím:

 

    Co je to 6+3 ?

Délku těhotenství určujeme nejen na týdny, ale i na dny, takže toto konkrétně znamená 6 týdnů a 3 dny.

 

   Mohu v těhotenství cvičit a chodit plavat?

 Pokud se jedná o nerizikové a bezproblémové těhotenství, není přiměřená pohybová aktivita na škodu, spíše naopak. Je však třeba cvičit s mírou, nepřepínat se a naslouchat svému organismu, který většinou sám pozná, kdy má dost. V zásadě by jste se měla vyvarovat zdvihání těžkých břemen, jízdě na koni či kole v nerovném terénu a náročných cviků na posilování břišního svalstva.

 Plavání je velmi vhodnou formou cvičení v graviditě, ale u citlivých osob se může objevit následný výtok, který bývá alergickou reakcí na chlorovanou vodu Jako  prevence těchto problémů může být zavedení speciálního tamponu napuštěného mastnou tekutinou s obsahem výtažků z bylin s desinfikujícím účinkem (SENTA PROTECT) na dobu pobytu ve vodě. Při větších porodnicích nebo i samostatně existují centra cvičení pro těhotné pod odborným dohledem. Většinou je cvičení doplněno ještě přednáškami pro budoucí maminky a tatínky.

 

  Jaké léky mohu v graviditě užívat?

 V prvním trimestru je ideální, když se neužívají vůbec žádné léky. Výjimkou jsou některé specielní přípravky, které jsou potravinovým doplňkem určeným právě pro těhotné a kojící ženy. Jsou to směsi vitamínů, minerálů a stopových prvků a je možno je začít užívat již před plánovaným početím a pokračovat po celé těhotenství a kojení.  Nejdůležitější složkou těchto přípravků je kyselina listová, která je prevencí vzniku některých vrozený vad a také chrání placentární cévy, z čehož vyplývá, že její užívání je má význam po celou dobu těhotenství. Dají se koupit i tabletky s obsahem samotné kyseliny listové. Je dobré začít s jejím užíváním už několik měsíců před otěhotněním v dávce 400 mikrogramů, od chvíle, kdy zjistíte, že máte positivní gravitest zvyšte dávku na 800 mikrogramů a od druhého trimestru do konce gravidity stačí opět 400 mikrogramů.

Užíváte-li dlouhodobě nějakou léčbu z důvodu onemocnění ještě před těhotenstvím, je nutno ji konsultovat s ošetřujícím lékařem a gynekologem, zda není nutno léčbu upravit, změnit či vysadit. Vždy je třeba posoudit, jestli riziko eventuelního poškození plodu je vyšší než vysazení či nezahájení léčby a naopak.

 

   Jak se mám v těhotenství stravovat?

Stačí přiměřené množství pestré a vyvážené stravy – maso, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, nezapomínejte na ryby (2x týdne 100g). Máte-li chuť na mrkev, jdenu si klidně dejte, ale větší množství najednou už může mít příliš vysoký obsah vitamínu A a může způsobit rozštěpovou vadu plodu. Vyhýbejte se plísňovým sýrům, nejezte v neseriozních stravovacích zařízeních – hrozí riziko infekce, která může vyústit i odumřením plodu.                                                                                               Jedním šálkem kávy denně nic nezkazíte, může pomoci při nízkém krevním tlaku. Určitě nepijte alkohol a neužívejte omamné látky!!!

 

  Mohu v graviditě cestovat letadlem?

 Ze zdravotního hlediska u zdravých těhotných není zásadních námitek proti tomuto způsobu cestování. Při dlouhých letech je dobré 1x za 30-60 minut se projít, procvičovat dolní končetiny a dostatečně pít. Vždy je však dobré zjistit si, jaký názor na gravidní cestující má dotyčná letecká společnost.

 

  Jak poznám porodní bolesti?

 U prvorodiček se občas stává, že se dostaví do porodnice předčasně a jsou po vyšetření vráceny zpět domů. Příčinou jsou předčasné kontrakce zvané " poslíčky". Jsou to nepravidelné stahy dělohy, které můžete pociťovat jen jako tvrdnutí břicha, ale i poměrně nepříjemné bolesti podobné menstruačním i jiného charakteru. Jste-li na pochybách, je dobré vzít si k ruce hodinky a sledovat intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi. Jedná-li se o bolesti opakující se v pravidelných a postupně se zkracujících intervalech, jde zřejmě o pravé porodní bolesti a jsou-li v pravidelných desetiminutových intervalech, je čas odebrat se do porodnice (platí pro místa s dobrou dostupností porodnice, jinak i dříve). V takovém případě může také začít odcházet hlen s příměsí světlé krve. Jsou-li bolesti v nepravidelných intervalech, chvíli se zkracují a pak zase prodlužují půjde zřejmě o poslíčky. Pak je dobře zůstat v klidu na lůžku a třeba zkusit usnout. Po nějakém čase bolesti ustanou. Ale pozor! Odteče-li plodová voda nebo se objeví krvácení, jeďte do porodnice vždy, i když nemáte vůbec žádné bolesti.

 

Antikoncepce po porodu

Po ukončení šestinedělí je možno začít užívat hormonální pilulky vytvořené právě pro kojící maminky. Tabletky neublíží miminku ani nesnižují tvorbu mléka. Po skončení kojení je možno plynule přejít na běžnou pilulku, kterou jste užívaly před těhotenstvím.

Další možností je zavedení nitroděložního tělíska s hormonální náplní.